Årets upplaga av Käglanloppet genomfördes under lördagen under fina väderförhållanden, men det var rejält lerigt och blött efter det generösa regnandet under juli månad.

Starten för den långa klassen på 50 km gick redan klockan 08:30. Det fanns även distanser på 28 km och 14 km, som startade kl. 11:00. Maria Eriksson och Tommy Theorén valde båda 50 km och de sprang hela loppet tillsammans. Det gjorde de så bra att de sprang snabbare än 5 timmar i den blöta och tuffa terrängen. Maria vann damklassen med 4.59.32 medan Tommy hade ytterligare två sekunder i tid och kom 6:a i herrklassen. Starkt sprunget av er båda! Herrklassen vanns av Samuel Hedlund, Långhundra IF, med imponerande tiden 3:58:59.

Övriga Startare nöjde sig med 28 km-sträckan. Johan Ingjald trotsade sin förkylning och tog tävlingen som ett kontrollerat långpass. Det räckte till en 5:e plats med 2.18.37. Conrad Granath kom 8:a med 2.25.36. Maria Engström bestämde sig sent för att springa och kom 5:a bland damerna med 3.17.55. Alla sträckorna bestod av ca 4 km asfalt, i övrigt var det en blandning av grusvägar, skogsvägar och stigar. Snabbast av 28 km löparna var Per Jansson, Enhörna IF, med 1:55:45. Snabbaste dam var Elin Jönsson, Fellingsbro, med 2:27:02.

14 km klassen vanns av Gustav Grek, Örebro AIK, 59:54 och Elin Winblad, Hagaby GoIF, 1:09:03.

Resultat

Forum

Filmer

Bilder

{phocagallery view=category|categoryid=279|limitstart=0|limitcount=0}