Stripastafetten är länets roligaste stafett och IF Start brukar ha många lag till start. I år hade vi svårt att få ihop lika många lag som vanligt, men till slut stod i alla fall fem IF Start-lag på startlinjen.
Årets bana var omgjord från tidigare år varför tiderna inte riktigt är jämförbara. Efter den långa uppförsbacken efter 2.5 km vek banan av åt höger in på Stripa gruvas område och backen fortsatte ytterligare en sväng. Sista biten i skogen innan målgång var istället något avkortad. Banan mäter cirka 6 km.
Vädret var löpvänligt med mulet, svaga vindar och cirka 18 grader. IF Start fick tre lag på prispallen. I mixedklassen kom våra lag 1:a och 2:a. Bra gjort! Hugo Öhrn sprang den första sträckan på 24.58, Anna Pettersson hade 25.52 på den andra sträckan och Mohamed Hassan avslutade suveränt med 21.56. Sluttid: 1.12.46. Laget som kom 2:a bestod av Marie Dasler som sprang mycket starkt med 25.30, Jonas Janegren 25.14 och Jonas Öhrn 27.39 och totaltiden 1.18.23. IF Start hade även ett mixedlag som kom 4:a med 1.24.10. Här sprang Filip Öhrn på 27.42, Sven Nilsson som överraskade med fina 27.34 och Charlotte Nilsson kunde glädjande nog vara med och springa igen. Hon sprang på 28.54. Laget med Anders Arnelind 28.34, Pierre Hänninen 29.40 och Catharina Wahlstedt 36.50 kom 8:a med 1.35.04.
Klubbens snabbaste tid hade herrlaget som kom 2:a med 1.05.11. David Berg sprang första sträckan på 22.22 och låg då på en tredje plats med fjärde laget precis bakom. Johan Ingjald har kommit i fin sensommarform och hade 21.35 på andra sträckan tog sig ikapp 2:an precis lagom till upploppet och Heshlu Andemariam avslutade fint på 21.14. Grattis till er alla!
Herrklassen vanns av Örebro AIK med 1.03.18 och samma klubb vann även damklassen med 1.13.29.
Efteråt bjöds det på skinka, potatissallad och glass innan det var dags för prisutdelning för de snabbaste lagen och även några utlottade priser som vanns av några Start-löpare. Hoppas vi kan vara fler lag återigen nästa år.
Forum
{phocagallery view=category|categoryid=392|limitstart=0|limitcount=0}