Februari fortsatte med bl.a. Inomhus-DM för Södra Svealand och vår egen Inneserien med 2000 m och 600 m.

Inomhus-DM för Södra Svealand 10-11 feb

Tävlingarna genomfördes i Westinghouse Arena, Västerås. Vi hade ett litet gäng med deltagare som deltog i flera grenar och tog många DM-medaljer.

Måns Dahlberg sprang 1000 m på 2:51.93, vilket gav ett guld i P15.
3000 m:
Mikael Hansson 11:04.13 PB M60 1:a
Marie Dasler 11:11.06 K55 1:a

400 m:
Mikael Hansson 1:08.47 M60 1:a
Annica Sjölund 1:24.93 PB K55 1:a

800 m:
Mikael Hansson 2:33.96 M60 1:a
Marie Dasler 2:45.65 K55 1:a
Annica Sjölund 3:20.89 K55 2:a

200 m:
Mikael Hansson 31.97 PB M60 1:a
Annica Sjölund 38.24 K55 1:a

1500 m:
Marie Dasler 5:18.63 SB K55 1:a
Mikael Hansson 5:18.64 M60 1:a

Grattis till fina prestationer och medaljer!

Resultat:
https://webathletics.se/resultlist/424

Inneserien 2000 m och 600 m 14 feb

Vårt egna arrangemang inomhus fortsatte med deltävling 3 och 45 anmälda deltagare. 

Snabbast på 600 m var Fredrik Nybäck -70, Spårvägens FK, med 1:36.69, men högst WMA-poäng fick Håkan Eriksson -61, Malungs SoFK, med 1:39.71 vilket gav 91,35 poäng!

Vår egna Lars Lundegård sprang fint in på 1:46.15 på 600 m.

2000 m:
Måns Dahlberg 6:17.27
Elias Zika 6:18.57
Anders Montén 6:20.03
Emma Reinhed Liljeqvist 6:58.46
Mikael Hansson 7:01.68
Marie Dasler 7:08.13
Roger Sköldqvist 8:23.85
Tuwa Montén 8:27.05

Marie Daslers tid gav helt enorma 96,16 i WMA-poäng, vilket givetvis var högst av alla.

Bra jobbat allihopa och tack till er som hjälpte till!

Resultat:
https://anmalmig.nu/friidrottsresultat/6e5d98e8-da72-4840-b422-cc051c0897f9/

Serieresultat:
https://anmalmig.nu/friidrottsresultat/6e5d98e8-da72-4840-b422-cc051c0897f9/serie/7678ca2a-f66a-4f4c-80e6-8b5af399c188/

Filmer:
https://www.youtube.com/watch?v=AE111hA40Uk&list=PLX0NOH_bjGMeVOh0AC-6IGaN5uJY_cTfe&index=3&pp=gAQBiAQB

Länkar

Johan Ingjalds Youtube-kanal med klipp från många av länets lopp:

https://www.youtube.com/c/HugRunner

Tävlingsprogram

https://www.friidrott.se/sodra-svealand/tavlingar/